(Szent) László: (1077-95)
Géza halála után nem fiai, hanem testvére került a trónra. Bár a fõurak egyhangúan választották a trónra, mégis sok kérdést kellett tisztázni. Salamonnal békét kötött, és haza hívta, mert úgy gondolta, hogy még mindig jobb, ha itthon kiskirálykodik, mintha külföldön sereget gyûjt. A belsõ rend helyreállítása után erõsítette a feudális minták követését. László a különbözõ pénzügyletekbõl, adókból, és vámokból jelentõs haszonhoz jutott, ám a kincstári bevételek jelentõs részét a természeti szolgáltatások adták.
László korában indultak meg a szentté avatások. Ekkor kezdeményezték I. István “felemelését” is amit elsõre elvetett VII. Gergely pápa, ám 1083. augusztusában szentté avatták. Ekkor Székesfehérvárott kibontották István sírját, és megtörtént a szenté avatás. Az uralkodó jobb kezén azonban nem találták meg a királyi gyûrût, ám évek múltán kiderült, hogy a kincstartó lopta el. László az ereklye tiszteletére Nagyvárad környékén megalapította a Szent Jobb bencés apátságot. Ugyan ebben az évben avatták szentté Gellértet, és Imrét is.
Õ hozta létre a zágrábi püspökséget, és emellett Biharról Váradra költöztette a püspöki székhelyet.
László törvényei:
László három törvénykönyvet hozott létre, az elsõt 1077-ben adták ki amelyek azonban csak késõbbi másolatokban maradtak ránk. Ezek legfontosabb kérdése a magántulajdon védelme volt.
Külpolitikája:
László külpolitikája kezdetben passzív volt. A keleti országrészt támadó besenyõket ugyan kiverte az országból, de a cseh ügyekbe nem avatkozott be, csak befogadta az elûzött uralkodót. Az invesztitúraharc kezdetén feltétlen pápá párti volt, de késõbb átpártolt a császárhoz. Uralkodásának második szakaszában aktívabb külpolitikát folytatott. Megszerezte a XI. századi Horvátországot, amely a tengeri kijárata miatt volt rendkívül fontos. Ezután László megpróbálta elfoglalni Dalmáciát, de ez neki nem sikerült. Az elfoglalt területek élére bánokat (helytartókat) nevezett ki.
László 1095-ben halt meg betegsége után. Örökösének Kálmánt tette meg, annak ellenére, hogy Kálmán összeütközésbe kerület a pápával. Halála után Lászlót elõször a somogyvári apátságba, majd Váradra temették, és halála után majdnem száz évvel, 1192-ben szentté avatták.
Horváth Roxána forrás: www.dragon.unieb.hu